Mjesec borbe protiv bolesti zavisnosti

Mjesec novembar je prema Međunarodnom i Nacionalnom kalendaru zdravlja posvećen borbi protiv bolesti zavisnosti, sa ciljem podizanja svijesti stanovništva o štetnim efektima bolesti zavisnosti kao i o mjerama prevencije koje se moraju primjenjivati.  Ovo je prilika da se skrene pažnja na ovaj sveobuhvatni problem koji pogađa pojedince, porodice i zajednice. Iako se u oblasti zavisnosti […]

Mjesec novembar je prema Međunarodnom i Nacionalnom kalendaru zdravlja posvećen borbi protiv bolesti zavisnosti, sa ciljem podizanja svijesti stanovništva o štetnim efektima bolesti zavisnosti kao i o mjerama prevencije koje se moraju primjenjivati.  Ovo je prilika da se skrene pažnja na ovaj sveobuhvatni problem koji pogađa pojedince, porodice i zajednice.

Iako se u oblasti zavisnosti aktivnosti sprovode tokom cijele godine, u mjesecu novembru se one intenziviraju i zaokupljuju posebnu pažnju javnosti kako bi se istakao problem upotrebe supstanci u našem društvu i svijetu generalno.

Bolesti zavisnosti obuhvataju niz poremećaja koji se manifestuju prekomjernim i nekontrolisanim korišćenjem supstanci ili učešćem u aktivnostima koje imaju negativan uticaj na fizičko, psihičko i socijalno zdravlje pojedinca.One se mogu svrstati u dvije osnovne kategorije:hemijske zavisnosti(zavisnosti od supstanci) kao što alkoholizam, zavisnost od droga, nikotinska zavisnosi i bihevioralne zavisnosti(zavisnost od ponašanja): kockanje, zavisnost od interneta i tehnologije.
Najugroženija populacija kada su u pitanju bolesti zavisnosti obično uključuju više različitih grupa u društvu, a posebno se ističu mladi i adolescenti.Ova populcija je naročito podložna uticajima okoline i vršnjačkim pritiscima. Istraživanja pokazuju da mladi ljudi često eksperimentišu sa psihoaktivnim supstancama, alkoholom ili duvanom zbog znatiželje, potrebe za pripadanjem ili kao načinom da se nose sa stresom i anksioznošću. Nedovoljno razvijene životne vještine i emocionalna nezrelost mogu doprinijeti lakšem razvoju zavisnosti.
Kada se osvrnemo na do sada sprovođene inicijative i usluge, možemo konstatovati da su postignuti značajni koraci u borbi protiv zavisnosti od droga u Crnoj Gori. Međutim, izazovi i potrebe ostaju prisutni i dalje. Društvo i država treba zajedno da rade na jačanju kapaciteta za liječenje, proširenju prevencije, i osiguranju da programi budu kontinuirani i pristupačni svima kojima su potrebni. Izazovi u liječenju i prevenciji zavisnosti od droga neće nestati preko noći. Međutim, ulaganje u resurse, obrazovanje i integraciju programa u formalni sistem može donijeti pozitivne promjene u budućnosti.
Ove godine, naglasak nije samo na tradicionalnim zavisnostima, poput alkohola, cigara i droga, već i na novim oblicima zavisničkog ponašanja koji su se nametnuli u savremenom društvu – zavisnostima od tehnologije, društvenih mreža i video-igara. Prema istraživanjima, sve više mladih i odraslih provodi značajan dio svog vremena na pametnim telefonima i računarima, često prelazeći granicu između uobičajenog korišćenja i zavisničkog ponašanja. Zavisnost od društvenih mreža povezuje se sa osjećajem usamljenosti, depresije i niskog samopouzdanja, dok zavisnost od video-igara može rezultirati povlačenjem iz stvarnog svijeta, padom u akademskom i profesionalnom uspjehu, te fizičkim zdravstvenim problemima poput poremećaja spavanja i napada izazvanih iscrpljenošću.
Poseban izazov predstavlja i digitalna zavisnost roditelja, koja dodatno otežava rješavanje problema kod djece i mladih. Dok roditelji često ukazuju na prekomjernu upotrebu tehnologije kod svoje djece, sami nerijetko provode previše vremena na uređajima, što stvara neusklađenost između očekivanja i ponašanja.
Podaci pokazuju da je edukacija mladih i roditelja o posljedicama ovih zavisnosti ključna. Organizacije poput UNICEF-a rade na podizanju svijesti o ovom problemu, ističući važnost preventivnih mjera poput uspostavljanja zdravih navika i promovisanja otvorenog dijaloga između roditelja i djece.
Borba protiv bolesti zavisnosti zahtijeva zajednički pristup – uključivanje škola, zdravstvenih ustanova, nevladinih organizacija i medija kako bi se problem sagledao i rješavao na svim nivoima. Samo kroz razumijevanje, podršku i preventivne mjere možemo graditi zajednicu otpornu na izazove zavisnosti, bilo da su one tradicionalne ili nove prirode.
Novembar mjesec nas podsjeća da je svaki korak ka svjesnosti i pomoći važan, kako za pojedinca tako i za društvo u cjelini. Prevencija bolesti zavisnosti podrazumijeva sveobuhvatne strategije koje imaju za cilj smanjenje rizika od razvoja zavisnosti i promovisanje zdravih životnih navika. Ove strategije obuhvataju edukativne, socijalne i političke mjere koje su usmjerene na pojedince, porodice, škole i zajednicu u cjelini.

Ovaj članak je nastao u sklopu projekta „Mladi i zdravlje u fokusu” koji NVO CAZAS sprovodi u saradnji sa NVO Ljubav (Agape) a uz podršku Ministarstva zdravlja.

Autorka članka: Jovana Lončar, programska asistentkinja

Izvori:
https://www.unicef.org/montenegro/price/%C5%A1ta-je-digitalno-nasilje-i-kako-ga-mo%C5%BEemo-zaustaviti
https://www.vijesti.me/zabava/gaming/576294/tehnologije-i-mentalno-zdravlje-da-li-je-zavisnost-od-interneta-sve-veci-problem

Porast zavisnosti među mladima