Koraci pri donošenju odluke: Vještine koje se uče
Donošenje odluka je integralni dio naše svakodnevice. Odluke donosimo od trenutka kada otvorimo oči do trenutka kada odemo na spavanje. Neke odluke su manje važnje i manje zahtjevne od drugih i ne iziskuju toliku energiju pri odlučivanju, dok druge, ipak, zahtijevaju od nas veliku mentalnu angažovanost. Upravo zbog toga je važno naučiti kako donositi odluke […]
Donošenje odluka je integralni dio naše svakodnevice. Odluke donosimo od trenutka kada otvorimo oči do trenutka kada odemo na spavanje. Neke odluke su manje važnje i manje zahtjevne od drugih i ne iziskuju toliku energiju pri odlučivanju, dok druge, ipak, zahtijevaju od nas veliku mentalnu angažovanost. Upravo zbog toga je važno naučiti kako donositi odluke na način preko kog će njihov ishod biti optimalan po nas i našu budućnost.
Donošenje odluka se može podijeliti na pet koraka:
- Prepoznavanje problema
Prvi korak ka donošenju odluka je prepoznavanje situacija koje zahtijevaju donošenje odluka. To može biti bilo šta, od sitnih svakodnevnih izbora, do važnih životnih odluka. Važno je biti svjestan situacije i uočiti da je potrebno angažovanje ličnih snaga i resursa pri donošenju odluka. Na primjer, kada pravimo izbor pri donošenju odluke šta ćemo obući ujutro, on ne zahtijeva jednaku mentalnu angažovanost kao donošenje odluke pri upisu fakulteta.
- Analiziranje situacije
Nakon što prepoznate problem, ključno je analizirati situaciju. Razmotriti sve moguće opcije – njihove prednosti i mane. Pokušajte predvidjeti posljedice svake opcije, kako pozitivne, tako i negativne. Ovo će vam pomoći da donesete informisanu odluku. Ponovo uzmimo za primjer donošenje odluke pri upisu fakulteta. To je odluka u koju su uključeni različiti faktori poput finansija (koliko košta školarina), društva (podrška okoline) i ličnih preferencija (šta želimo da studiramo). Prava odluka za nas podrazumijeva optimalni ishod svih navedenih faktora.
- Mudro biranje
Kada smo pregledali sve opcije, vrijeme je za odluku. Biramo opciju koja se najbolje uklapa u naša lična moralna načela i koja će imati pozitivan uticaj, ne samo na nas, već i na ljude oko nas. Razmisliti o dugoročnim posljedicama svoje odluke i odabrati onu koja će imati najbolje rezultate po našu budućnost. Kako izgleda naš život u slučaju odabira fakulteta A, a kako u slučaju odabira fakulteta B? Koji je izbor za nas prihvatljiviji i sa kojim smatramo da ćemo biti zadovoljniji?
- Razmišljanje o bezbjednosti
Sigurnost bi uvijek trebala biti prioritet prilikom donošenja odluka. Razmisliti o tome kako će donešena odluka uticati na našu i tuđu sigurnost. Ako postoji bilo kakva sumnja u sigurnost, razmotriti alternativne opcije i odabrati onu koja će najbolje zaštititi sve uključene.
- Procjena rezultata
Nakon što donesete odluku, važno je reflektovati o njenim posljedicama. Jesu li njeni vidljivi rezultati očekivani ili željeni? Ako nijesu, analizirajmo šta je ispalo iz isplaniranog okvira i razmislimo o tome kako bismo mogli donijeti bolje odluke u budućnosti. Učenje iz svojih grešaka ključno je za lični i profesionalni razvoj. Važno je da uzmemo u obzir da, i pored cjelokupne pripreme i istraživanja, odluka koju donesemo možda neće imati planirani ishod. Mi možemo detaljno analizirati odluku o upisu fakulteta i na kraju ne biti u potpunosti zadovoljni donijetom odlukom uslijed neplaniranih okolnosti, ili promjenama u željama koje su se desile u međuvremenu. Ne treba očajavati u takvim situacijama – preko njih dobijamo priliku da naučimo nešto novo o sebi. Ako proučimo sve elemente donijete odluke, možemo saznati koji dio je taj koji nam stvara najveću frustraciju i to će nam omogućiti da izgradimo vještine koje će nam pomoći da sljedeći put donesemo podobniju odluku za sebe.
Donošenje adekvatnih odluka svakog dana zahtijeva kombinaciju razumijevanja situacije, analize opcija, moralne procjene, brige o sigurnosti i procjene rezultata. Ključno je naučiti i primijeniti ove faktore, kako bismo znali na koji način razvijati vještine donošenja odluka u svim aspektima života.