Roditeljstvo, djeca i korišćenje psihoaktivnih supstanci
Međunarodni dan roditelja tradicionalno se obilježava 1. juna Odlukom Generalne skupštine UN-a od 2012. godine. Uloga roditelja je jedna od najznačajnijih uloga u životu. Roditelji postavljaju temelje za djecu, njeguju ih, vaspitavaju i opremaju vještinama koje su neophodne tokom života. Roditelji štite svoju djecu i podnose bezbroj nesebičnih žrtava da bi obezbedili njihov rast. Kako […]
![](https://zdravlje.co.me/wp-content/uploads/2022/07/father-his-son-spending-time-together_53876-146122-380x300.webp)
Međunarodni dan roditelja tradicionalno se obilježava 1. juna Odlukom Generalne skupštine UN-a od 2012. godine.
Uloga roditelja je jedna od najznačajnijih uloga u životu. Roditelji postavljaju temelje za djecu, njeguju ih, vaspitavaju i opremaju vještinama koje su neophodne tokom života. Roditelji štite svoju djecu i podnose bezbroj nesebičnih žrtava da bi obezbedili njihov rast.
Kako i djeca shvataju važnost uloge roditelja, tako i roditelji takođe prepoznaju da imaju primarnu odgovornost prema svom potomstvu i važnost njihove uloge u razvoju svoje djece. Neophodno je da dijete odrasta u zdravom okruženju sa zdravim granicama, a roditelji su najbolji uzor za to. Studije pokazuju da traume i emocionalne rane koje je zadobilo dijete u velikoj mjeri ometaju njihov razvoj i pogled na život.
Roditelji koji doživljaju da se njihovo dijete bori sa problemom zavisnosti od psihoaktivnih supstanci i sami prolaze kroz različite krize i emotivna stanja, jer bolest zavisnosti nije samo bolest pojedinca, već i cijele porodice. Njihova uloga u liječenju i tretmanu je jako važna. Kako može predstavljati osnažujući i značajan faktor podrške, tako su roditelji i porodica sa druge strane prepoznati i kao faktor održavanja kada je u pitanju bolest zavisnosti, jer se narušena porodična dinamika održava uslijed naučenog bivanja u stanju disfunkcionalnosti.
Za zavisničke porodice je karakteristično:
- Nedovoljna i neadekvatna komunikacija, komunikacija kroz konflikte;
- Redukovana emocionalna razmjena;
- Tehnike rješavanja teških situacija su neefikasne;
- Ne postoje jasno definisana porodična pravila;
- Poremećena je hijerarhija u porodičnom sistemu;
- Postoji inverzija moći u porodici, sa zamjenom uloga
Bolesti zavisnosti prenose se transgeneracijski upravo kroz ponavljanje maladaptivnih obrazaca ponašanja u disfunkcionalnim porodicama. Ove porodice, kada dođu do problema zavisnosti, koriste različite mehanizme odbrane:
- Izbjegavanje suočavanja sa problemima i otvorenog razgovora sa realnim pristupom njegovom rješavanju;
- Racionalizacije (pronalaženja opravdanja za neadekvatno ponašanje zavisnika);
- Projekcija (nalaženje „krivca“ van porodice);
- Minimiziranje i nedosljednost (naročito vezano za pijenje alkohola kod drugih članova);
Današnji dan naglašava koju važnost roditelji imaju u našem društvu – i u ovom trenutku, a i u budućnosti. Roditelji koji se suočavaju sa problemima koji se odnose na bolesti zavisnosti i korišćenje supstanci njihove djece trebaju potražiti pomoć u specijalizovanim institucijama i organizacijama koje se bave ovom tematikom, kako bi dobili potrebne informacije i podršku-
Ovaj članak je nastao kao proizvod projekta Podrška porodicama u krizi uzrokovanoj štetnom upotrebom alkohola i psihoaktivnih supstanci, podržanom od strane Ministarstva rada i socijalnog staranja.
NVO CAZAS u sklopu ovog projekta obezbjeđuje usluge savjetovanja osobama koje konzumiraju droge i alkohol, kao i ostalim članovima porodice koje su pogođene zavisnošću od psihoaktivnih supstaci, i to putem organizovanja individualnih i grupnih savjetovanja. Sesije pružaju stručni radnici.
Ukoliko se vi lično suočavate sa problemom korišćenja droga i alkohola, ili imate člana porodice koji koristi psihoaktivne supstance i potrebna vam je podrška, možete se javiti za razgovor sa stručnim licima, i to putem maila katarina.jocic@cazas.org ili na broj telefona 067 602 345.